Péče a uskladnění

Původně se kimona čistila metodou zvanou arai hari (洗い張り), kdy se celý oděv rozpáral a po vyčištění opět ručně sešil dohromady. Tento způsob je ovšem velmi drahý, a proto se dnes používá pouze u cenných kimon. Normální kimona se čistí snadnějšími moderními způsoby (chemicky).

 

Existují speciální způsoby, jak kimono skládat. Ty ho při skladování chrání proti poškození a pomačkání. Kimono by nemělo viset na ramínku, vlastní vahou si tak totiž poškozuje švy, či být uzavřeno v plastovém obalu, proto se balí do rýžového papíru a pokládá naplocho do zvláštního šuplíku. Před a po každém nošení se kimono nechává vyvětrat.

 

Dříve se kimono, jehož barvy vybledly, rozpáralo a znovu obarvilo. Z poškozených kimon se vyrábí spousta dalších věcí. Přešívají se na haori, kimona pro děti či různé doplňky, jako jsou kabelky, obaly, krabičky na sladkosti pro čajový obřad a jiné. Používají se také na opravu jiných rouch. V 70. a 80. letech 20. století se začalo vyrábět pevnější hedvábí, na kterém nejsou vidět známky nošení.

 

Jak pečovat o kimona

Skládání kimona a obi

Kde a jak uskladnit šatník