Furisode

Furisode (振り袖) se datuje do období Muromači, kdy ho nosili mladé dívky i chlapci. Pozná se podle velmi dlouhých rukávů (75–105 cm), které při chůzi vlají kolem těla, což bylo považováno za velmi svůdné. Dnes je nejformálnějším kimonem pro mladé svobodné dívky. Vyrábí se z nejlepšího hedvábí a může mít jakoukoli barvu se vzorem obvykle po celém povrchu látky, který je vytvářen jednou z mnoha technik a vztahuje se většinou ke všem ročním obdobím (je totiž příliš drahé na to, aby se na každé období pořizovalo jiné). Nejdražší a nejvíce ceněná furisode jsou obvykle ručně malovaná.

zdroj: vlastní archiv
Furisode, přehlídka v Nishijin Textile Center, Kjóto
zdroj: soukromý archiv

 

Dle délky rukávů je můžeme rozdělit do tří kategorií:

105-91 cm – ófurisode

90-76 cm – čúfurisode

75 cm – kofurisode

 

Čím kratší rukávy, tím méně formální kimono je.

Ófurisode se používají hlavně při svátku dospělosti (Seidžin no hi, 成人式), který se koná druhé lednové pondělí, nosí je svatebčané na svatbu rodinných příslušníků či čajový obřad. Dívky v čúfurisode v kombinaci s hakama nejčastěji potkáte na promocích, i když i tam některé absolventky nosí ófurisode. Kofurisode s jednoduchým vzorem má mnohem širší využití. Můžete si ho vzít jak na svatbu, tak např. na večeři do restaurace nebo do divadla.

Mnoho rodičů pořizuje furisode svým dcerám na oslavu dosažení dospělosti. Jeho nošením dává dívka najevo, že je plnoletá a svobodná, tedy připravená se vdát. Nové furisode s doplňky stojí běžně několik desítek tisíc korun.

Furisode se nosí s velmi honosnými maru a fukuro obi, ta se vážou do uzlů určených přímo pro furisode, např. tateja, bunko či fukura-suzume musubi.

 

Dříve ženy přecházely z nošení kimon s dlouhými rukávy na krátké ve věku 18-19 let, nebo když se vdaly (což bylo obvykle kolem tohoto věku). Dnes tak činí až po svatbě. Jakmile máte doma manžela, musíte se o něj samozřejmě starat a při tom by vám vlající rukávy jen překážely 😉

 

Furisode, přehlídka v Nishijin Textile Center, Kjóto
zdroj: soukromý archiv

 

Furisode, přehlídka v Nishijin Textile Center, Kjóto
zdroj: soukromý archiv

 

Furisode, přehlídka v Nishijin Textile Center, Kjóto
zdroj: soukromý archiv

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *