Doplňky k obi

Různé druhy obiage
Různé druhy obiage
zdroj: soukromá sbírka

Některé z těchto doplňků jsou potřebné vždy, když oblékáte kimono, jiné jen u některých typů uzlů. Obiage a obidžime se prodávají v mnoha různých barvách. Existují pomocné tabulky, jak je sladit s kimonem a obi, ale záleží hlavně na vašem vkusu.

 

Obiage (帯揚げ) se podobá ozdobnému šálu. Váže se na horní okraj obi. Slouží k překrytí obimakury a částěčně drží na místě uzel na obi. Také zakrývá různé pomocné šňůrky, např. od obimakury.

 

Obidžime
Obidžime
zdroj: soukromá sbírka

Obidžime (帯締め) je přibližně 150 cm dlouhá ozdobná šňůra. Váže se přes obi skrz uzel, který drží pohromadě. Vyrábí se jak ploché, tak kulaté obidžime, kulaté jsou považovány za slavnostnější. Na obou koncích mají ozdobné střapce.

 

Obi ita (帯板) nebo mae ita je pevná plochá podložka vkládaná mezi vrstvy dámského obi, aby na břiše drželo tvar a nekrabatilo se. Vyrábí se z tvrdého kartonu, který se potáhne látkou. Dnes se dělá i s přidržovacími pásky, takže se může připevnit na tělo před vázáním obi.

 

Obimakura (帯枕) je malý polštářek, který slouží k udržení tvaru uzlu. Váže se s ním například dnes nejpoužívanější uzel taiko musubi.

 

Obidomekanagu je speciální klips na obi, který vám velice zjednoduší život a ušetří spoustu času při vázání otaiko uzlu na obi. Slouží totiž k přidržování obi, aby z vás nespadlo, když si vážete uzel, a současně drží obimakuru na místě během dne. Není nutné tuto pomůcku vlastnit, ale jak už jsem psala, stojí to za to.

 

Azuma sugata je další moc milá pomůcka. Vyrábí se ve dvou velikostech, větší se používá s fukuro obi, menší a jednodušší s hanhaba obi. Využijete ji při vázání některých složitějších uzlů, které pak pěkně drží na místě.

 

obimakura
Obimakura
zdroj: soukromá sbírka
obiita
Obi’ita
zdroj: soukromá sbírka
dsc00612
Obidomekanagu
zdroj: soukromá sbírka
dsc00613
Azuma sugata pro hanhaba obi
zdroj: soukromá sbírka

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *