Obi (帯) je pás látky původně používaný k udržení kimona na místě tak, aby se neotevíralo. K tomuto účelu dnes slouží řada pomocných pásků, které v závěru nejsou vidět, a obi tedy nese úlohu ozdobnou. Dámská obi bývají až 30 cm široká a 4 metry dlouhá. Naproti tomu pánská obi jsou obvykle užší, mají na šířku maximálně 10 cm.
Dříve vypadalo obi spíše jako širší stuha a mezi pánskými a dámskými obi nebyl téměř rozdíl. Bývalo široké kolem 8 cm.
Postupně se rozšiřovalo, a to až do počátku 19. století, kdy dámské obi dosáhlo šířky 30 cm.
Na začátku období Edo (1600–1868) byly velmi módní rukávy spojené s vrchní částí oděvu, kvůli čemuž nebylo možné použití širších obi. Poté, co se začaly rukávy prodlužovat, přešlo se na nošení širších obi, aby se udržela estetická rovnováha oděvu. Jelikož v té době nosily dlouhé rukávy i vdané ženy, přistoupilo se k jejich oddělení od tělové části, aby se ženy v domácnosti mohly volně pohybovat, což zároveň umožnilo používání širších pásů obi.
Uzel na obi (tzv. obi musubi, 帯結び) se po mnoho let vázal vepředu nebo na boku, ale s nástupem větších a zdobnějších uzlů se kvůli praktičnosti zhruba v polovině období Edo přesunuly dozadu.
Typy obi se rozdělují podle použitého materiálu, zdobení, rozměrů a formálnosti. Široká obi se při nošení překládají přibližně na půl, jejich šířka by měla být v souladu s tělesnými proporcemi nositelky, tedy přibližně 1/10 její výšky. Stejně jako u kimona se i vzory na obi dělí podle ročních období.
Rozlišují se také různé druhy podle toho, jak velká část látky je zdobená:
Zencu obi – Tento typ obi je zdobený vzorem od jednoho konce k druhému buď na jedné, nebo na obou stranách.
Rokucú obi – Jsou ozdobena zhruba na 60 % látky na jedné straně.
Obi nikdy není přímo přiřazeno k jednomu kimonu, kombinace záleží na výběru majitelky a příležitosti, kam si chce kimono vzít. Dnes je nejvýznamnějším doplňkem kimona a není výjimkou, že je jeho cena vyšší než cena kimona samotného.