Jukata (浴衣) je neformální kimono určené hlavně na letní festivaly a macuri, jako jsou ohňostroje, bon odori a další, či nošení doma. Většinou se vyrábí z bavlny, lnu nebo syntetických látek a nikdy nemá podšívku. Neobléká se pod ni nagajuban, ale existuje speciální spodnička pro jukaty. Oděv podobného typu se používá také po koupeli v onsenu a na spaní v tradičních japonských hotelech (rjokan, 旅館). Při nošení na festivaly se převazuje pomocí obi, v soukromí je možné použít jen jednoduchou tkanici. Obouvají se k ní většinou dřevěné sandály geta, do nichž se nenosí tabi. Dámské jukaty mají velmi pestré, převážně přírodní a rostlinné motivy, pánské se zdobí geometrickými tvary, tenisovými raketami a pod. Jukaty se dnes nosí mnohem častěji než kimona. Jsou lehčí, vzdušnější a pohodlnější (a také o mnoho levnější). I oblékání je mnohem snazší než u kimona, většina Japonek je schopna obléci se do jukaty samostatně.
Název „jukata“ původně pochází ze složeniny japonských slov „ju“ (koupel) a „katabira“ (spodnička). Nošeny jsou už od období Heian, největší rozmach však zaznamenaly během období Edo, kdy lidé často navštěvovali veřejné lázně a horké prameny.
K jukatě se nejčastěji nosí hanhaba obi, použít se dá ale i heko obi (většinou spíše u pánských jukat), největším hitem je teď ale hanhaba ve formě cuke obi. Dívky v dnešní době svůj vzhled vylepšují mnoha doplňky, ať už jde o kanzaši ve vlasech, obi kazari nebo jakýsi kus krajkované látky, který se váže do musubi, aby se uzel ozvláštnil. Občas potkáte i krajkový nebo jiný límec date-eri.