Co pod kimono…

Pod kimono se nenosí běžné spodní prádlo západního stylu. Oblečení by na postavě totiž mělo mít tvar válce, ňadra přečnívající přes obi jsou velmi neestetická. To platí zejména pro cizinky, které bývají zpravidla v jistých partiích obdařenější než Japonky. Ženy si proto většinou stahují poprsí pásy látky. Existuje také speciální spodní prádlo pod kimona, které zmenší objem hrudníku, u menších velikostí stačí sportovní podprsenka. Aby se obi nekrabatilo, používají se v pase vycpávky podobné ručníku (který bohatě stačí, pokud nemáte originál). Ty se jednoduše omotají kolem pasu, a tak se vytvoří jednotná linie postavy bez jakýchkoli křivek.

Pánové to mají o něco jednodušší, zde platí jen pravidlo volného spodního prádla. Pokud se na to cítí, můžou použít i speciální japonské, tzv. fundoši.

 

Nagadžuban (長襦袢) je „spodní prádlo“ či spodnička ve tvaru kimona. Nosí se pod vrchním kimonem a slouží k ochraně hedvábné látky proti znečištění. Může být buď jednobarevný nebo dekorovaný. Nejformálnějším typem je bílý nagadžuban, ale často jsou tyto části oděvu velmi pestře zdobené. Při správném nošení je z nagadžubanu vidět pouze okraj límce, který se dá měnit, aby ladil s vlastním kimonem, a občas zadní část rukávů.

 

Hadadžuban (肌襦袢) má tvar jednoduchého krátkého kimona s úzkými rukávy. Nosí se pod nagadžubanem a slouží ke stejnému účelu, tedy k ochraně látky proti znečištění. Hadadžuban se přímo dotýká pokožky nositele a proto se vyrábí s prodyšných textilií. Hadadžuban není při nošení vůbec vidět.

 

Handžuban (半襦袢) alias poloviční džuban je, jak už z názvu vyplývá, krátký džuban obvykle sahající kousek pod pas. Nosí se v létě místo nagadžubanu, ale je možné ho používat po celý rok v kombinaci se susojoke nebo suteteko. Stejně jako u nagadžubanu je z něj vidět límec a částečně rukávy.

 

Susojoke (裾除け) je něco jako zavinovací sukně určená k nošení společně s handžubanem. Občas se vyrábí jako jeden kus s hadadžubanem (tzv. kimono slip, 着物スリップ).

 

Suteteko (すててこ) jsou dlouhé spodky nošené pod nagadžubanem. Nosí je jak pánové, tak dámy. Obzvláště v zimním období jsou velmi často nošeny jako ochrana před nepřízní počasí.

 

Hijoku (ひよく) se dříve nosilo jako spodnička pod vlastním kimonem. Dnes se používá jen u oděvu pro nevěsty a při jiných významných událostech.

 

Fundoši (褌) je tradiční pánské spodní prádlo vyrobené z jednoho pruhu bavlněné látky. Dnes je nosí zápasníci sumó a občas je potkáte na některých japonských slavnostech.

 

Kantan’eri (簡単衿), také známé pod názvem eri sugata (衿姿) nebo tsuke’eri (付け衿), je odnímatelný límec používaný k vytvoření dojmu, že na sobě máte džuban. Spousta lidí ho používá v letních měsících, kdy je příliš teplo pro nošení tolika vrstev oblečení.

 

Ozdobné límce han'eri
Ozdobné límce han’eri
zdroj: soukromá sbírka

Han’eri (半襟) je úzký pruh látky, který se našívá na límec džubanu před oblékáním. Slouží k ochraně oděvu (snazší praní) a také jako módní doplněk. Může mít nekonečno vzorů a barev a snadno si ho vyrobíte sami doma.

 

Date’eri () nebo také kasane’eri (重ね衿) se používá k vytvoření dojmu, že máte pod kimonem ještě jednu vrstvu oděvu navíc (viz hijoku). Jde o úzký pruh látky, který se buď našije nebo přišpendlí k vnitřní straně límce kimona. Tvoří tak vrstvu mezi límcem džubanu a kimona samotného. Date’eri se nosí s formálními kimony, jako jsou tomesode nebo furisode.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *